Parametry dobrego krzesła do sali konferencyjnej

Uczestnicy konferencji doskonale wiedzą o tym, że komfortowe i ergonomiczne krzesła są dosyć istotnym elementem każdej udanej imprezy tego typu. Trudno skoncentrować się na prelekcjach czy szkoleniach, gdy jest nam niewygodnie. I nawet najciekawszy temat nie przyciągnie naszej uwagi, jeżeli będziemy odczuwali dyskomfort związany z niewłaściwym siedziskiem. Jakie są więc najważniejsze cechy idealnego krzesła do sali konferencyjnej? Ergonomia jest parametrem, na który powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności, kupując wyposażenie sali konferencyjnej.

Dlaczego ergonomia krzesła konferencyjnego jest tak istotna?

Na efekty niewygodnej pozycji siedzącej nie trzeba długo czekać. Po kilku godzinach spędzonych na nieergonomicznym krześle dopadają nas bóle kręgosłupa, karku, barków, łydek, a nawet bóle głowy. W ten sposób nasz organizm dopomina się o swoje prawa. Właściwe krzesło powinno w maksymalnym stopniu odciążać nasz kręgosłup, zapewniając mu odpowiednie oparcie, a co za tym idzie prawidłową pozycję ciała. Okazuje się, że wymienione dolegliwości to zaledwie początek. Zgarbiona postawa powoduje zwiększone napięcie i obciążenie karku, kręgosłupa oraz wszystkich mięśni, które mają za zadanie jego podtrzymywanie. Niewłaściwa pozycja może wpływać negatywnie na układ trawienny oraz oddechowy. Gdy siedzimy zbyt długo na niewygodnym krześle wzięcie pełnego oddechu staje się niemożliwe. W rezultacie do naszego krwioobiegu trafia mniejsza porcja tlenu oraz substancji odżywczych. To prosta droga do ogólnego zmęczenia, spadku wydajności fizycznej oraz osłabienia naszego umysłu. I jak w takich warunkach skupić się na wykładach?

Jakie parametry wpływają na ergonomię?

Krzesło konferencyjne powinno przede wszystkim posiadać dostatecznie wysokie i właściwie wyprofilowane oparcie, aby zapewnić odpowiednią pozycję kręgosłupa. Siedzisko powinno być umieszczone na takiej wysokości, aby nasze stopy opierały się na podłodze, a noga była zgięta w kolanie pod kątem 90 stopni. Siedzisko również powinno być odpowiednio wyprofilowane, nieco twarde. Nie możemy się w nim w żadnym wypadku zapadać. Wielu ekspertów twierdzi, że jednym z najważniejszych elementów wpływających na ergonomię krzesła są podłokietniki, które zapewniają oparcie ramionom, a tym samym odciążają nasz kręgosłup.

W trosce o personel

Istnieje również kilka cech krzesła, na które powinniśmy zwrócić uwagę ze względu na osoby zajmujące się obsługą imprezy. Krzesło konferencyjne powinno się sztaplować, czyli składać w słupek, krzesło w krzesło. Ułatwia to zarówno ich przechowywanie, jak i przenoszenie. Ze względu na konieczność nieustannego przenoszenia i przesuwania, krzesła tego typu muszą być również lekkie. Idealnie jeżeli dają możliwość transportowania ich specjalnym wózkiem, w słupkach. Niezwykle istotna jest również solidność krzeseł konferencyjnych, ich trwałość oraz odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli już coś się natomiast zepsuje, producent powinien gwarantować części zamienne i wymienne.