Jak wybrać fotel biurowy – podstawę wygodnej i efektywnej pracy?

​Niezależnie od tego, czy chcemy kupić fotel dla siebie, czy też naszym zadaniem jest odpowiednie wyposażenia biura swojej firmy we właściwe fotele, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w przypadku spędzania w nich 8 lub więcej godzin dziennie, fotel, który wybierzemy, to naprawdę kluczowa kwestia. Kluczowa nie tylko dla naszej wygody, ale również dla naszego zdrowia oraz nawet efektowności naszej pracy! Jak więc wybrać fotel biurowy, który będzie dla nas odpowiedni? I czym musi on być naprawdę drogi?

Zacznijmy od odpowiedzi na drugie z pytań – nie, dobry fotel biurowy nie musi być drogi, jednak faktem jest, że im większy budżet, tym większe możliwości. Jeżeli jednak mamy do wydania nawet kilkaset złotych, to nawet w tym budżecie można znaleźć fotel biurowy, który co prawda nie będzie ideałem, ale dla wielu będzie po prostu opcją wystarczającą, co często jest już dużym sukcesem. Wiele foteli w znakomitych cenach może nam zaoferować internetowy sklep E-krzeslo.com.pl – zachęcamy do zapoznania się z jego szeroką ofertą.

Jak wybrać fotel biurowy?

Aspektów, na które musimy zwrócić uwagę, jest naprawdę wiele. Najważniejszym jest jednak ergonomia danego fotela. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne możliwości będą oferowane jedynie w fotelach w danym budżecie, jednak pewne podstawy zawsze muszą zostać zachowane. Samo określenie fotele ergonomicznym oznacza, że posiada on takie możliwości, by fotel ten dostosowywać do naszego ciała i naszych fizycznych predyspozycji oraz cech. Co to jednak oznacza w praktyce?

Po pierwsze, fotel musi posiadać opcję regulacji wysokości. Jest to niby podstawa, jednak zdarzają się osoby, które bardziej patrzą na wygląd, niż na tę właśnie funkcję – radzimy więc zapamiętać, że do pracy biurowej konieczny jest fotel właśnie z możliwością regulacji jego wysokości.

Kolejną kwestią są podłokietniki. Muszą być one obecne, ponieważ umożliwiają nam one wygodne ułożenie naszych rąk podczas długotrwałej pracy przy komputerze. Podobnie jak powyżej, zdarzają się osoby, które wolą wybrać oryginalny i atrakcyjny wizualnie fotel biurowy, który podłokietników nie ma – to bardzo duży błąd.

Jeżeli tylko jest taka możliwość, podłokietniki powinny być regulowane. To opcja dodatkowa, jednak naprawdę bardzo wygodna, chociaż często dostępna raczej w droższych fotelach. Jeżeli podłokietniki nie mają takiej opcji – w takim wypadku warto sprawdzić, czy ich wysokość nam odpowiada. W ich przypadku ważna jest też ich szerokość oraz miękkość – sprawdźmy po prostu, czy ułożenia na nich rąk jest dla nas wygodne, ponieważ nie jest to kwestia oczywista.

Również w droższych modelach możemy liczyć na zagłówki, również te regulowane. Sam zagłówek zapewnia nam dodatkowy komfort, a jego regulacja sprawia, że na pewno będzie on spełniał swoje funkcje. W przypadku braku regulacji znów zachęcamy do sprawdzenia, czy zagłówek w danym fotelu będzie dla nas wygodny.

Kolejna kwestia to siedzisko – powinno być ono odpowiednio duże (w praktyce powinno sięgać do 2/3 naszego uda). Dodatkowo, powinno być ono miękkie oraz odpowiednio profilowane. Nie może zostać też osadzone zbyt głęboko. W tym wypadku łatwo jednak samodzielnie ocenić, czy jest ono dla nas wygodne, czy też nie – pamiętajmy jednak, by postrzegać je pod kątem pracy w nim nawet powyżej 8 godzin!

Nie możemy zapomnieć o odpowiednim oparciu. Musi być ono ruchome i w tym wypadku zalecamy stawianie na bardziej zaawansowane mechanizmy, niż pokrętło, które umożliwia ruch oparcia lub też nie. Wskazana jest funkcja „bujania”, przy zastosowaniu odpowiedniego nacisku naszych pleców, dodatkowo przyda się również opcja blokady oparcie w dowolnej pozycji. Samo oparcie powinno być również profilowanie, powinno też posiadać poduszkę lędźwiową, również najlepiej w wersji, która umożliwia regulacje jej położenia i wysokości.

Kwestią, o której nie trzeba pisać nic więcej, jest stabilność – to absolutna podstawa. Warto zwrócić uwagę też na odpowiedni dobór kółek w fotelu biurowym – są one przeznaczone do różnych powierzchni!

Ostatnia kwestia to rodzaj materiału, z którego jest wykonany fotel. Zachęcamy do wyboru naturalnej skóry, zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że to naprawdę droga i luksusowa opcja. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Wygląd foteli skórzanych sprawia jedna, że podobne fotele chcą posiadać osoby bez odpowiedniego budżetu, stąd m.in. popularność ekoskóry. Jest ona jednak często złym wyborem – szybko się niszczy, a dodatkowo ogranicza możliwość przepływu powietrza, stąd nasze plecy, zwłaszcza latem, mogą się nadmiernie pocić, a to nic przyjemnego. Lepiej wybrać fotel z przewiewnej membrany – chociaż wyglądają one często delikatnie i mało wygodnie, często to jedynie pozory. Fotele tego typu są zazwyczaj również znacznie bardziej wytrzymałe niż te wykonane z ekoskóry.

Mamy nadzieję, ze wszystkie powyższe rady naprawdę się przydadzą i pomocą wybrać fotel, z którego albo my, albo nasz pracownik, będzie naprawdę zadowolony!